خواف شهر میراث های ماندگار
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
     

فرهنگ خواف همگام با وضعیت سیاسی آن از قرن دهم به بعد هنگام ظهور صفویان سیر نزولی پیموده  و از رونق اوّلیه افتاده است . کما اینکه به احوال علما و مشاهیر آن زمان نگاه کنیم ، متوجه می شویم که از این محل ادب پرور شخصیت‏های زیادی بر نخاسته است و تحصیلات مردم عموما منحصر به مکتب خانه بوده است . در سال 1306 خورشیدی اولین دبستان چهارکلاسه بنام شاهسنجان در سلامه دایر شد ، که بعدا به رود خواف منتقل گردید . مدِتها تنها همین واحد آموزشی دولتی در خواف دایر بوده است . در سال 1332 خورشیدی اولین دبیرستان بنام مدرس با داشتن هشت نفر دانش آموز کلاس اول در خواف تاسیس گردید . در حال حاضر وضعیت آموزشی آن توسعه‏ی تدریجی پیدا کرده و روستایی نیست که در آن مدرسه وجود نداشته باشد . در سال 1356 آموزش و پرورش خواف ازتربت حیدریه مستقل شد . که گسترش مدارس ابتدایی ، راهنمایی و دبیرستان (دخترانه و پسرانه) در شهرها ، بخش‏ها و روستاهای تابعه را به‏دنبال داشته است . مردم خواف مزایای تحصیل و فرهنگ بالا را کاملا درک کرده و افراد مذکر و واجب التعلیم آن در مدارس تا سطح دیپلم در خواف و برخی از روستاهای تابعه به تحصیل مشغولند تحصیل دختران در مدارس رشد قابل توجهی دارد .

        از نظر آموزش عالی عده ای از جوانان منطقه در رشته و سطوح مختلف اعم از دختر یا پسر تحصیلات دانشگاهی را تمام کرده و یا در موسسات آموزش عالی در شهرهای مختلف به تحصیلات ادامه می دهند .

        بطور کلی نتیجه گیری می شود که خواف قبل از اسلام از شهرهای مهم فرهنگی بوده ، بعد از اسلام این موقعیت را تا قرن پنجم هجری حفظ کرده تا جائی‏که خواجه نظام الملک وزیر سلجوقی نظامیه‏ی خرگرد را ساخته که تا سال737 (هـ-ق)در زمان زلزله فعال بوده و سپس در سال 848 (هـ-ق) به‏دستور خواجه غیاث الدین پیراحمد خوافی وزیر شاهرخ دانشگاهی دیگر بنام غیاثیه در خرگرد ساخته می شود که تا اواخر قرن دهم از رونق خاصی برخوردار بوده است . بعدا بعلت عدم توجه صفویه از رونق افتاده است .

        به استناد یادگار نویسی روی دیوارحجره ها و اتاق‏ها که بعضا به خط نستعیلق ، بسیار زیاد است و به احتمال زیاد طلاب علوم دینی به هنگام تحصیل نوشته اند که اولین نوشته به تاریخ 925 (هـ-ق)عبد الضعیف و آخرین نوشته به تاریخ 1110 الحقیر جلال محمد برآبادی می باشد چنین استنباط می گردد که درزمان نگارش آن‏ها از این دانشگاه اسلامی با اهمِیت ، استفاده کمتری می شده است .


 

        بعد از متروک شدن این مؤسسه ، علم و آموزش ضعیف گردیده و تعلیم و تربیت منحصر به مکتب خانه ها بود . اما از نیمه‏ی اول قرن چهاردهم هجری با تأسیس حوزه‏ی علمیه‏ی احناف خواف و مدارس علمی دیگر در سنگان ، نشتیفان ، خلیل آباد ، بالاخواف و رونق روز افزون مدارس آموزش و پرورش در مقاطع مختلف تحصیل اعم از ابتدایی ، راهنمایی ، دبیرستان و هنرستانهای دخترانه و پسرانه شبانه روزی فرهنگ از رشد خاصی برخوردار شده است و هم اکنون در خواف از بهمن 1382 دانشگاه پیام نور افتتاح گردیده است .

[ ۱۳۸٩/٩/٢٤ ] [ ۱٠:٢۸ ‎ق.ظ ] [ حمید یاررودی ]
حمید یاررودی
حمید یاررودی کارشناسی آموزش ابتدایی کارشناسی ارشد برنامه ریزی درسی آموزگار مقطع ابتدایی استان خراسان رضوی شهرستان خواف Email: hamid_yar@ymail.com
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :