خواف شهر میراث های ماندگار
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
     

1-    خواجه وقوف سیجاوندی : صاحب کتاب «عین المعانی»و« والوقف و الابتداء» متوفی سال 560 (هـ ق) وی نخستین کسی است که نشانه های هفتگانه قرآن را برای هفت گونه وقف بکار برد . از این رو این نشانه های به نام نشانه های سیجاوندی و قرآن های دارای نشانة به نام قرآن سیجاوندی معروف است او را امام کبیر و ملک الکلام و سلطان جهان علم و بیان خطاب می کردند . مزار وی در سیجاوند بالاخواف مورد احترام مردم است وسایرخاندان سیجاوندی ، چون محمد سیجاوندی ملقب به سراج الدین صاحب السراجیه فی الفرائض در مذاهب اربعه و عین المعانی و چند کتاب ریاضی و امام سیجاوندی فرزند سراج الدین صاحب کتاب شرح فرائض از بزرگان علمی این خطه هستند .


2-        ابو المظفر خوافی : متوفی سال 500 (هـ ق) که با امام محمد غزالی هم درس بوده و شغل قضاوت توس را به عهده داشته است . نزد امام الحرمین جوینی شاگردی کرده و فقه را از ایشان آموخت . او را امام العالم می گفتند فرزندانش ابوالقاسم عبدالله بن احمد وابوالمعالی مسعود بن احمد که بعدها وی به استادی نظامیه بغداد رسیده است . ابوالمظفر در اقامه‏ی دلیل ، مناظره ، جدال و کلام مشهور بوده است .

3-   مولانا نظام الدین مژن آبادی : پیشوای مذهبی شهر هرات مقتول در هرات سال 737 (هـ-ق) به‏وسیله‏ی غزها وی به پیر تسلیم و امام المعظم مشهور بود . با جنایت‏های ترکان غز مخالف بود و علیه آن ها فتوی داد و شهید شد .

4-    علی بن قاسم سنجانی : در قرن پنجم (هـ ق) صاحب کتب مختصر العین ، محل العین ، انسان العین به زبان عربی می باشد .

 

[ ۱۳۸٩/٩/٢٤ ] [ ۱٠:٤۳ ‎ق.ظ ] [ حمید یاررودی ]
حمید یاررودی
حمید یاررودی کارشناسی آموزش ابتدایی کارشناسی ارشد برنامه ریزی درسی آموزگار مقطع ابتدایی استان خراسان رضوی شهرستان خواف Email: hamid_yar@ymail.com
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :