خواف شهر میراث های ماندگار
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
     

1-     ابو نصر مشکان زوزنی: دبیر رسایل سلطان محمود غزنوی و مسعود غزنوی در قرن پنجم (هـ-ق) که در مملکت داری فعِال بود .

2-    بوسهل زوزنی : سیاستمدار و وزیر مسعود غزنوی در قرن پنجم (هـ-ق)

3-  در عهد سلجوقیان : سیاستمداران خوافی صاحب منصب بودند مثل : کمال الدوله ، ابو الرضا که پسرش داماد خواجه نظام الملک توسی وزیر الب ارسلان و ملکشاه بوده با او رقابت و برابری می نمود .


 

4-  در عهد خوارزمشاهیان : عده ای از رجال خواف منصب سیاست و قضاوت داشتند چون مولانا صدرالدین خوافی حاکم کرمان و سپهسالاری رشید مثل ملک شمس الدین محمد انار خوافی بازوی توانای سلسله خوارزمشاهی که توانست فتوحات زیادی انجام دهد .

5-    غیاث الدین پیر احمد خوافی: وزیر شاهرخ تیموری که چهل سال منصب وزارت داشت

6-    خواجه نظام الملک خوافی : وزیر مقتدر سلطان حسین بایقرا

7-  خواجه مجد الدین محمد: فرزند خواجه غیاث الدین پیر احمد خوافی وزیر سلطان حسین بایقرا تنها کسی بود که در حضور شاه نشسته و به رتق و فتق امور می پرداخت . علاوه بر آن در سیاست ، نجوم ، ادبیات فارسی و عربی صاحب نظر بود مردان کاردان خواف بواسطه‏ی لیاقتی که از خود نشان دادند علاوه بر اینکه در ابعاد مختلف در ایران خدمات داشته در قرون دهم و یازدهم و دوازدهم (هـ-ق) پا را از محدوده‏ی کشور فراتر گذاشته در دربار هند نقش مهمی داشتند . مثل : خواجه ابو الحسن تربتی خوافی که وزیر بوده . ابوالمعالی خوافی که از سرداران نظامی دربار هند بوده و عده ای از سادات حسینی خواف که تعدادشان متجاوز از 150 نفر میباشد مانند صمصام الدوله شاهنواز خان خوافی ، حشمت اله خان خوافی ، مظفر خان خوافی که سالها در کشور هندوستان امور سیاسی و نظامی را به عهده داشتند .

[ ۱۳۸٩/٩/٢٤ ] [ ۱٠:٥٠ ‎ق.ظ ] [ حمید یاررودی ]
حمید یاررودی
حمید یاررودی کارشناسی آموزش ابتدایی کارشناسی ارشد برنامه ریزی درسی آموزگار مقطع ابتدایی استان خراسان رضوی شهرستان خواف Email: hamid_yar@ymail.com
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :