خواف شهر میراث های ماندگار
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
     

نام ایشان خواجه محمد حسین بن شیخ عبدالحق بن عبدالوهاب . . . بن خواجه عبید الله احرار که مرقد ایشان در سمر قند می باشد . اکثر آبا و اجداد خواجه‏ی احرار باب علم و عرفان و اصحاب ذوق و وجدان بوده اند . شیخ صوفی در 1001 (هـ-ق) متولد شد . در ایام طفولیت ، کار های خارق العاده ای از ایشان مشاهده گردید که موجب حیرت جامعه گشت در ده سالگی رو به بیابان گذاشت و مدت سی سال در کوه و صحرا سپری کرد و از گیاهان روزگار می گذرانید ، آن گونه که خود ایشان در سروده های خود می گویند :

دنبال عشق جانان سی سال می دویدم                       غیر از جفا و محنت چیز دیگر ندیدم

        در سن 40 سالگی درِ فیوضات الهی برآیشان گشوده گردید و در برآباد ساکن گردیدندکه سبب گسترش شهرت و معرفت ایشان در کشور گردید ، وی از سلسله نقشبندیه می باشد .

       برخی گویند : شاه عباس صفوی ، یکی از دختران خود را به عقد ایشان در آورد .  برخی دیگر گویند : دختر شاه عباس نبوده بلکه ممکن است شیخ صوفی با یکی از شاهزادگان صفوی ازدواج کرده باشد . ( نقل از زندگی شاه عباس جلد دوم صص198 203 ) شیخ صوفی مدت 23 سال در برآباد پایین خواف به عبادت ، ریاضت وتصنیف کتاب مشغول بود ، تا این‏که در سن 63 سالگی در سال 1063 فوت کرد و در برآباد  دفن گردید . فرزندان ایشان شیخ صفاءالدین شیخ عبدالوهاب که مرقد آن‏ها در برآباد  و شیخ عبدالحق که مرقدش در سیجاوند بالا خواف و شیخ علی اکبر که مزارش در فرزنه تایباد هست ، می باشند و شیخ یعقوب از نوادگان ایشان هست .

   


    ایشان علاوه بر این‏که عارفی متقی و پرهیزگار بود ، در شاعری هم دست داشت. و دیوانی دارد به نام دیوان شیخ صوفی خوافی که نسخه‏ی خطی آن بعد از 300سال به کوشش و سرمایه‏ی عبدالله مشهوری شهردار وقت خواف در سال 1338 (هـ-ش) چاپ گردید .

حمد گویم از دل و جان ذوالجلال پاک را                          آن که ظاهر کرد باد و آب و نار و خاک را

ساخت از قدرت بیکدم آدمی خاکی پدید                    روح را در وی دمید و داد جان پاک را

ای مست خواب غفلت برخیز بی محابا                        از خون دل وضو کن رخ آر جانب ما

چندان بسته ای دل در کارهای باطل                           از جمله رو بگردان رخ آر جانب ما

دوش از سروش غیب شنیدم من این ندا                     کای بنده باز گرد به درگاه کبریا

از توست جرم ذلت سستی و معصیت                          از ماست لطف و عفو که هستیم پادشاه

اولاد شیخ صوفی اکنون در منطقه خواف به انتساب خواجه عبیدالله احرار با نام خانوادگی احراری ابدالی مجاور وبا احترام زندگی می کنند وعده ای از آنان در کسوت مقدس روحانیت پیش نماز  بوده و امامت جمعه‏ی شهر خواف راحدود صد سال است که نسل به نسل به عهده‏ی این خانواده می باشد . علاوه بر آن در برآباد مزار های دیگری وجود دارد مثل : مزار شیخ صفائدین مزار شاه سیدان مزار پیر نقاره خانه مزار پیر دروازه مزار خواجه گان قفل گر شاه موسی - شیخ صدر الدین مزار شیخ ابوطاهر مزار پیر باغ خان مزار مجد الدین محمد .

               

[ ۱۳۸٩/٩/٢٤ ] [ ۱۱:۱٧ ‎ق.ظ ] [ حمید یاررودی ]
حمید یاررودی
حمید یاررودی کارشناسی آموزش ابتدایی کارشناسی ارشد برنامه ریزی درسی آموزگار مقطع ابتدایی استان خراسان رضوی شهرستان خواف Email: hamid_yar@ymail.com
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :