خواف شهر میراث های ماندگار
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
     

      ×         راه‏ها و جاده های ارتباطی

راه‏های ارتباطی در هر منطقه یکی از عوامل توسعه‏ی کشاورزی ، دامداری ، صنعتی واقتصادی آن منطقه می باشد

        راه‏هایی که در دوران دویست ساله‏ی اسلام ولایت خواف ، زوزن وجام را به نقاط مختلف استان و کشور مرتبط ساخته است به قول یعقوبی صاحب البلدان سال 278 ه.ق از زوزن و مسیر اسفراین به گرگان می‏رفته ضمن شرح عبور جاده‏ی بزرگ تا شهر نیشابور چنین نویسد : از قومس بر جاده بزرگ تا نیشابور 9 منزل است نیشابور ولایتی است وسیع با نواحی بسیار مثل طبس ، قهستان ، نساء ابیورد ، ابر شهر جام ، باخرز طوس ، زوزن ، اسفراین بر جاده راه گرگان است1 .

   


  ×         جـاده‏ی ابریشـم :

        راه ابریشم به‏طول ده هزار کیلو متر از دروازه‏ی ابریشم در دیوار چین یا از شهر سیان در چین شروع شده و از دو طریق تورغان (راه شمال ) وختن راه جنوبی به کاشغر می رسد ازآنجابه سمرقند به دو شعبه تقسیم می شود شعبه ای از آن از راه مرو و سرخس و شعبه‏ی دیگر از طریق هرات به ایران وارد می شود ، و در نیشابور به هم می پیوندد ، وپس از آن از مسیر جوین ، دامغان ، سمنان ، ری ، قزوین ، خندان ، سمیران ، سراب ، اوجان ، بستان آباد ، تبریز ، مرند و  خوی گذشته به آسیای صغیر رفته و بالاخره از طریق دریا به ایتالیا می رسد و شاخه ای از بلخ از طریق راه دره خلم سمنگان اندراب به هندوستان میرفته که کاروانسراهایی در بین آن‏ها ساخته شده است .

        این شاهراه جهانی که برای حمل تجارت مواد متعلق به ابریشم از نقاط ابریشم خیز می گذشته بنا به گفته‏ی مورخین چون حمد الله مستوفی ، حافظ ابرو2 و لسترنج در شرق خراسان در مسیر هرات نیشابور شهر های سنگان ، زوزن ، خواف ، زاوه و ترشیز را که ابریشم آن معروف بوده‏ی به هم متصل می کرده است .

        از نقاط دیگر در مسیر هرات تا نیشابور بعنوان تولید کننده‏ی ابریشم نامی برده نشده ، از طرفی نسبت به سایر مسیر ها بین شهرها کوتاه‏ترین فاصله است از هرات به نیشابور . لذا به دلایل فوق جاده‏هایی که از هرات وارد ایران شده از مسیر سنگان ، زوزن ، خواف و وزاوه گذشته به نیشابور متصل می شده است .

 

      ×         راههای فعـلی خـواف

        منطقه‏ی خواف بواسطه‏ی این‏که جلگه ای است قراء ودهکده های آن با راههای فرعی به یکدیگر متصل است و راه صعب العبور ندارد .

        جاده‏ی خواف به تربت حیدریه و تایباد که مهمترین راه منطقه وآسفالته ودرجه3 است به طول 120 کیلومتر خواف را به تربت حیدریه وبه طول 90 کیلومتر خواف را به تایباد متصل کرده واز آنجا به جاده‏ی بین المللی آسیایی سنتو که به افغانستان میرود وصل می گردد .این جاده از تربت حیدریه شروع از رشتخوار ،   چمن آباد ، سلامه ، وسط شهر خواف می گذرد .

        در زمان قدیم قبل از زیر سازی با اسب وخر ، وسایل نقلیه موتوری ، غیر موتوری روزها و هفته ها در این راه سر گردان بوده اند . اخیراًجاده‏های جدید از مسیر خواف نشتیفان به صورت آسفالته شروع و از طریق دشت زوزن و حوزه پایین خواف و جلگه‏ی بیاس آباد عبور کرده ، به قاینات و سپس به بیرجند و از آنجا به جاده‏ی بین المللی سنتو در زاهدان متصل می گردد .1- رجال شرق خراسان جلد اول ابراهیم زنگنه ص 170

[ ۱۳۸٩/٩/٢٤ ] [ ۱۱:٢٤ ‎ق.ظ ] [ حمید یاررودی ]
حمید یاررودی
حمید یاررودی کارشناسی آموزش ابتدایی کارشناسی ارشد برنامه ریزی درسی آموزگار مقطع ابتدایی استان خراسان رضوی شهرستان خواف Email: hamid_yar@ymail.com
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :