خواف شهر میراث های ماندگار
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
     

     از حقوق مسلم انسانها می توان به امکان دسترسی به اطلاعات ود انش لازم برای توسعه وآگاهی ازتضادهای ذاتی وتغییراتی که فرایند توسعه را در سطح محلی ، ملی وبین المللی موجب می شود اشاره نمود.پیشرفت هرجامعه نیازمندتلاش بی وقفه است تا بتواند اطلاعات مورد نیاز را هر چه بیشتر در دسترس اقشار جامعه قرار دهد .


  

         تاریخ یک ملت ، آینه ی یک ملت است برای نسل های جوان وآینده. فرهنگ هر ملت شناسنامه آن ملت است . ملتٍ بدون فرهنگ وتاریخ و گذشته یعنی ملت بدون شناسنامه، بدون اصالت وبدون هویت . اگر پاره ای از جوانان ما دچار از خود بیگانگی و خودباختگی می شوند ، بخاطر این است که از فر هنگ گذشته کشور و محل خو د بی اطلاع و ناآگاهند .غربیها برای اینکه ملل شرق واسلامی را وادار به تقلید از خود نمایند با تبلیغات دروغین وجذاب سعی دارند به جوانان بقبولانند که در گذشته کشور ، سرزمین ومحل تولدآنان چیزی که نمودی از فرهنگ و دستاورد های مادی ومعنوی باشد ،وجود ندارد و امروزه راه نجات وسعادت آنان وداع از گذشته کشور خود وتقلید کورکورانه از مظاهر فرهنگ غرب است ، در حالیکه غرب هر چه دارد از شرق می باشد وتمدن غرب مدیون تمدن شرق وفرهنگ اسلامی است منطقه ی خواف ، این خطه ی زرخیز وپهناور دروازه ی شرقی استان خراسان،سرزمینی است که قرنها جولانگاه ستمکاران ، جهانگشایان و گردنکشان بوده است . دراین سرزمین عشق با محبت ، علم با عمل ، تجارت با عبادت و دیانت با سیاست توام بوده است . این سرزمین بیابانی با کوههای نه چندان بلند ، وسعتش تقریبا یک بیست و ششم خراسان میباشد ، دربسیاری از ابعاد طبیعی ، اقتصادی ، انسانی ، دینی،  فرهنگی و اجتماعی ناشناخته مانده است ، در حالی که در علوم مختلف تجربی ، ریاضی ، پزشکی ، فلسفه ، نجوم ، ادبیات ، عرفان و فیزیک نقش مؤثری در رشد و بالندگی فرهنگ وتمدن اسلام وایران داشته است . این منطقه محل رشد مردان بزرگ وپرورش عالمان وسیاستمداران سلاطین و سمبل مردمان با صداقت ومهمان نواز وغریب دوست می باشد . خواف تحولات زیادی را تجربه کرده است . یادگار گذشته وگرانبهایی است ، گذر کردن درکوچه پس کوچه های تنگ و باریک با دالانهای پیچیده ولی ظاهر جالب و جذابش ، تاریخ فرهنگ وهنر زندگی ورشد آن را مرور    می نماید .

        شناخت روح اندیشه و احساس گذشتگان وآگاهی ازسیر تکاملی وتجلیات ذهنی آنان پی بردن به آداب ورسوم واعتقادات مردم در گذشته ، به جوانان ما امکان می دهد تا آگاهانه فرهنگ و تمدن آینده خود را بر اندیشه ها ، احساسات و سنت ها ی صحیح گذشته بنا کرده ومراتب ترقّی رایکی پس از دیگری طی نمایند .

        انگیزه وهدف ما از ارائه این تحقیق که چکیده ی بسیار مختصر از سیمای چروکیده ی این منطقه بیابانی است این است که با محیطی که در آن متولد و بزرگ شده ایم آشنا شده هم خودمان را بهتر شناخته وهم به دیگران بشناسانیم ، تا روشن شود که این سرزمین وساکنان آن در گذشته چگونه بوده ، چه فرهنگی داشته اند ، کدام شاعر ، عارف ، عالم و ادیب در آن زندگی میکرده ، آثار باستانی آن کدام است ، نکات قوت وضعف آن در گذشته چه بوده است ؛ امید است مورداستفاده مردم وقبول اهل بینش وحق تعالی قرار گیرد .   

    یــا رب بدور دار بــلا و نیـاز و قحـــط                                   ازخطــه خــراسان خــاصه زخـاک خواف[1]

   زیرا که جمله مؤمن و پاکند و معتقد                                   بادین نیک و مذهب خوب وضمیر صاف

        منطقه ای که تا همین چند ده سال قبل ، عنوان تبعید گاه را داشت ، اینک در پرتوی آب های فراوانی که از اعماق لایه های زمین بر سفره ی دشتی هموار جاری است به  شهری تبدیل شده ، که می تواند زندگی دلنشینی را برای ساکنانش تدارک ببیند خیابان مشجر آراسته به کاج های پیوسته ی سرسبزش ، چهره اصیل شهری از خراسان را در قرن های دور به نمایش می گذارد ، مجموعه بافت سنتی ، فرهنگی و مذهبی شهر شهری از افغانستان را تداعی می کند .

[ ۱۳۸٩/٩/٢٤ ] [ ۱۱:۳٠ ‎ق.ظ ] [ حمید یاررودی ]
حمید یاررودی
حمید یاررودی کارشناسی آموزش ابتدایی کارشناسی ارشد برنامه ریزی درسی آموزگار مقطع ابتدایی استان خراسان رضوی شهرستان خواف Email: hamid_yar@ymail.com
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :