پزشکی


2-  جلال طبیب خوافی متخلص به جلال : از پزشکان و شاعران معروف دربار شاه شجاع مظفری که داستان گل و نوروز ، را در سال 734 (هـ-ق) به نظم در آورده است .

3-  منصور بن محمد بن احمد بن یوسف فرزند برادر طبیب خوافی: که کتب زیادی در علم پزشکی نوشته از جمله تشریح منصوری ، کفایه مجاهدیه .

4-    محمود بن الیاس: صاحب تحفه الحکما یکی دیگر از پزشکان خوافی است که در قرن دهم (هـ-ق) در شیراز می زیسته است .

5-        یوسف طبیب هروی خوافی: در هندوستان از پزشکان خوافی دربار بابر و همایون پادشاه بود تألیفات زیادی مانند: جامع الفواید ، منظومة الفوائد ، ریاض الادویه ،  دلائل النبض ، دلائل البول ، جواهر اللغه در لغات طبی و علم پزشکی ، به رشته تحریر در آورده است . یاد آوری این طبیب ما را به افسوس وا می‏دارد که در 450 سال قبل طبیب ایرانی از خواف به هند رفته و در دربار هند به طبابت مشغول بوده ولی متأسفانه بعد از گذشت چهارو نیم قرن که بایستی فرهنگ در این منطقه گسترش می‏یافت پزشکان هندی برای طبابت در سالهای قبل به خواف می آمدند و قضیه بر عکس شده بود اما در سال‏های اخیر به علت تلاش و کوشش جوانان خوافی و توجه دولت ، دانشجویان خوافی در رشته‏ی پزشکی مشغول به تحصیل در دانشگاه‏های مختلف بوده یا فارغ التحصیل شده ، مشغول خدمت به مردم منطقه می باشند .

 

/ 0 نظر / 13 بازدید