راه‏ها و جاده های ارتباطی

  ×         جـاده‏ی ابریشـم :

        راه ابریشم به‏طول ده هزار کیلو متر از دروازه‏ی ابریشم در دیوار چین یا از شهر سیان در چین شروع شده و از دو طریق تورغان (راه شمال ) وختن راه جنوبی به کاشغر می رسد ازآنجابه سمرقند به دو شعبه تقسیم می شود شعبه ای از آن از راه مرو و سرخس و شعبه‏ی دیگر از طریق هرات به ایران وارد می شود ، و در نیشابور به هم می پیوندد ، وپس از آن از مسیر جوین ، دامغان ، سمنان ، ری ، قزوین ، خندان ، سمیران ، سراب ، اوجان ، بستان آباد ، تبریز ، مرند و  خوی گذشته به آسیای صغیر رفته و بالاخره از طریق دریا به ایتالیا می رسد و شاخه ای از بلخ از طریق راه دره خلم سمنگان اندراب به هندوستان میرفته که کاروانسراهایی در بین آن‏ها ساخته شده است .

        این شاهراه جهانی که برای حمل تجارت مواد متعلق به ابریشم از نقاط ابریشم خیز می گذشته بنا به گفته‏ی مورخین چون حمد الله مستوفی ، حافظ ابرو2 و لسترنج در شرق خراسان در مسیر هرات نیشابور شهر های سنگان ، زوزن ، خواف ، زاوه و ترشیز را که ابریشم آن معروف بوده‏ی به هم متصل می کرده است .

        از نقاط دیگر در مسیر هرات تا نیشابور بعنوان تولید کننده‏ی ابریشم نامی برده نشده ، از طرفی نسبت به سایر مسیر ها بین شهرها کوتاه‏ترین فاصله است از هرات به نیشابور . لذا به دلایل فوق جاده‏هایی که از هرات وارد ایران شده از مسیر سنگان ، زوزن ، خواف و وزاوه گذشته به نیشابور متصل می شده است .

 

      ×         راههای فعـلی خـواف

        منطقه‏ی خواف بواسطه‏ی این‏که جلگه ای است قراء ودهکده های آن با راههای فرعی به یکدیگر متصل است و راه صعب العبور ندارد .

        جاده‏ی خواف به تربت حیدریه و تایباد که مهمترین راه منطقه وآسفالته ودرجه3 است به طول 120 کیلومتر خواف را به تربت حیدریه وبه طول 90 کیلومتر خواف را به تایباد متصل کرده واز آنجا به جاده‏ی بین المللی آسیایی سنتو که به افغانستان میرود وصل می گردد .این جاده از تربت حیدریه شروع از رشتخوار ،   چمن آباد ، سلامه ، وسط شهر خواف می گذرد .

        در زمان قدیم قبل از زیر سازی با اسب وخر ، وسایل نقلیه موتوری ، غیر موتوری روزها و هفته ها در این راه سر گردان بوده اند . اخیراًجاده‏های جدید از مسیر خواف نشتیفان به صورت آسفالته شروع و از طریق دشت زوزن و حوزه پایین خواف و جلگه‏ی بیاس آباد عبور کرده ، به قاینات و سپس به بیرجند و از آنجا به جاده‏ی بین المللی سنتو در زاهدان متصل می گردد .


1- رجال شرق خراسان جلد اول ابراهیم زنگنه ص 170

/ 0 نظر / 13 بازدید