سقوط هواپیمای مالزی در اوکراین


یک فروند هواپیمای مسافربری از نوع بوئینگ 777 که از آمستردام به مقصد کوالالامپور در حال سفر بود، در منطقه مرزی روسیه و اوکراین سقوط کرد و منجر به کشته شدن تمام 295 نفر سرنشین آن شد. منابع خبری روسیه گزارش داده‌اند که یک فروند هواپیمای متعلق به خطوط هوایی مالزی در اوکراین و در نزدیک مرز روسیه هدف اصابت یک موشک زمین به هوا قرار گرفته و تمام 295 سرنشین آن کشته شده‌اند. این هواپیما 280 مسافر و 15 خدمه داشته است.

برخی منابع گفته‌اند این هواپیما پیش از وارد شدن به حریم هوایی روسیه، از صفحه رادار محو شده و سقوط کرده است. به گزارش رویترز، گفته می‌شود این هواپیما بوسیله یک موشک زمین به هوا سرنگون شده است اما شبکه راشاتودی اعلام کرده سران مخالفان دولت اوکراین در شرق این کشور، هرگونه دخالت در سرنگونی این هواپیما را رد کرده‌اند. پترو پوروشنکو، رئیس جمهور اوکراین این حادثه را یک اقدام تروریستی توصیف کرده است. چراکه این سومین اتفاق ناگوار در روزهای اخیر است. قبل از این هواپیمای ای ان-۲۶ و اس یو-۲۵ از سمت مناطق تحت کنترل روسیه هدف قرار گرفته بودند.

آقای هراشچنکو مشاور معاون وزارت کشور اوکراین گفته است که هواپیما در ارتفاع ۱۰ هزار متری در حال پرواز بود که هدف اصابت یک موشک زمین به هوا قرار گرفت. طبق گزارش‌‍‌ها هر دو طرف درگیر، جدایی طلبان هوادار روسیه و ارتش اوکراین یکدیگر را مسئول هدف قرار دادن این هواپیما دانسته و می‌گویند که هیچیک از آنها در وقوع این حادثه دست نداشته اند.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

 

طبق گزارش اینترفاکس جدایی طلبان هوادار روسیه در دونتسک هرگونه مسئولیت در سقوط این هواپیما را رد کرده‌اند. سرگی کاوتارادزه، سخنگوی جدایی طلبان به این خبرگزاری گفته است: "این هواپیما از سوی اوکراینی‌ها هدف موشک قرار گرفته است. ما دارای این نوع سیستم‌های دفاع هوایی نیستیم. سیستم های ما توانایی شلیک به فاصله ۱۰ هزار متری را ندارد و برد آنها بین ۳ تا ۴ هزار متر است."

اما اولگ بولدیروف، خبرنگار بی‌بی‌سی می گوید که تجهیزات جدایی طلبان نه تنها پیش و پا افتاده نیست بلکه احتمالا پیشرفته تر از تجهیزاتی است که دولت اوکراین در اختیار دارد. در همین حال خبرگزاری رویترز از سوی مقامات در اوکراین گزارش کرده است که کی یف نیز مسئولیت سقوط این هواپیما را نپذیرفته است.

 

/ 0 نظر / 30 بازدید