حـوزه‏ی علمیه‏ی احـناف خـواف

 

        از دوران افشاریه مرکزیت علمی و سیاسی ولایت خواف به شهر روی خواف منتقل شد که در زمینه توسعه‏ی علوم دینی رکود پیش آمد . به‏صورتی که طالبان علوم دینی فقه حنفی برای تحصیل به کشورهای هند پاکستان و افغانستان عزیمت می کردند بعد از فارغ التحصیل شدن مرحوم مولانا شمس الدین مطهری(ره) و مراجعت ایشان از هندوستان در سال 1325 هجری شمسی با همکاری و همراهی مادی و معنوی حاج خواجه محی الدین احراری که از روحانیون و وعاظ مشهور خواف بودند بنا به درخواست اهالی خواف حوزه‏ی علمیه‏ی احناف خواف که می توان گفت جایگزین مراکز علمی و دینی مذکور می باشد ، با نیروی علمی پرباری تأسیس گردید . که اعضای اصلی آن در ابتدا علاوه بر مولانا شمس الدین مطهری (ره) ، فرزند ایشان مولانا حبیب الرحمن مطهری مولوی عبداله موحدی مرحوم مولوی غلام احمد موحدی مولوی خواجه غوث الدین احراری مولوی شهاب الدین شهیدی مرحوم حاجی آخوند ملا حبیب اله قهستانی مرحوم حاجی آخوند زاده عبدالرحمان مجدِدی و مولوی شیر محمد داورپناه بوده اند .

علاوه بر اینها مدرسان دیگری مثل مولوی گل محمد منصوری مولوی نورمحمد عطاری- مولوی حبیب الرحمن قهستانی مولوی احمد واسعی مولوی محمود برآبادی مولوی احمد قهستانی مولوی گل محمد مؤمن مولوی عبدالحی قهستانی مولوی عبدالجلیل موحدی مولوی جلیل احمد موحدی و مولوی خواجه صدرالدین احراری و مولوی حسین احمد شهیدی - مولوی محمد صدیق مؤمن مولوی محمد ناصر مرادی قاری رمضانی مولوی عبدالشکور جانفدایی هستند که مشغول گسترش فرهنگ اسلامی و قرآنی هستند . ابتدا در محل مسجد جامع خواف مرحوم مولانا مطهری به تعلیم و تربیت طلاب مشغول گردیدند .

        چون تاسیس این حوزه بر مبنای خلوص و تقوا شکل گرفته بود ، در سال 1380 هجری قمری برابر با 1340 (هـ-ش) درست بعد از شانزده سال تحت عنایت خداوندی و کمک‏های مردم خِیر خواف ، مدرسه از دشواری‏ها و نابسامانی‏های که در آن زمان خانه ایوان و صحن مسجد جامع و طاق و طاقچه های که فقط عجالتا جلو آن‏ها با خشت خام گرفته و در کوچک و ساده ای برآن‏ها گذاشته شده بود ، بیرون آمده به یک ساختمان هر چند ساده و گلی در فراخور استعداد و بودجه مالی آن زمان ، اما مستقل و مجزا در کنار مسجد بلال معروف به مسجد سرده تبدیل گشت : جهت اسکان طلّاب و تعلیم و تربیت آن‏ها در فضای بیشتری مرحوم حاج خواجه محی الدین احراری قسمتی از باغ مزروعی خود را به حوزه واگذار نمود تا  توسعه بیشتری یافت .بعد از مدتی از آنجا که ساختمان مدرسه کهنه و کوچک بود و از طرفی سال به سال بر تعداد مشتاقان علوم دینی و علاقه‏ی مردم به امور دینی افزوده می گشت ، با توجه به اقدامات و پیگیری‏های پیوسته‏ی جامعه‏ی روحانیت و مردم تحت نظر و راهنمایی مرحوم مولانا مطهری باعث گردید ، که ساختمان کهنه و ترک برداشته مدرسه به ساختمان فعلی که در اول میلان پیراحمد جنب مزار مرحوم خواجه غیاث الدین پیراحمد خوافی است ، منتقل گردد و تبدیل به احسن شود که در سال دوم انقلاب اسلامی یعنی 1358 شمسی مورد بهره برداری قرار گرفت .

        لازم به تذکر است که بعد از انقلاب اسلامی ایران و دوران شکوفایی علم و عزت روحانیت تعداد طلاب از 80 نفر به 150 و امروزه به 250 نفر و تعدادمدرسین از 6 نفر به حدود 20 نفر افزایش پیدا کرده است .

        سرپرستی حوزه علمیه احناف خواف تا سال 1350 هجری شمسی  که مرحوم حاج خواجه محی الدین احراری در قید1 حیات بودند به‏نام ایشان بود و بعد از رحلت ایشان عنوان سرپرستی به مرحوم مولانا شمس الدین مطهری ( ره ) محِول گردید و تا سال وفات یعنی 1369 ه شمسی به‏مدت 19 سال مسئولیت امور دینی ، سیاسی و اجتماعی حوزه و مردم مسلمان منطقه را عهده دار بودند .

      بعد از رحلت این بزرگوار بنابر تصویب و تایید جامعه‏ی روحانیت و مردم دین دوست منطقه مسئولیت و سرپرستی حوزه بر دوش فرزند صدیق ایشان مولانا حبیب الرحمن مطهری که تحصیلات ابتدایی و مقدماتی را در خواف و تحصیلات عالیه را در پاکستان گذرانده اند ، نهاده شد . ایشان با لیاقت و حلم و علم وافر مسئولیت را متقبل و با تأسِی از اخلاق حسنه پدر بزرگوارشان این امر را ادامه می دهند که خداوند بر توفیقات ایشان بیفزاید .

        در حال حاضر در حوزه‏ی علمیه‏ی احناف خواف هم برادران و هم خواهران با علاقه و جدیت بسیار زیاد مشغول فراگیری علوم اسلامی و قرآنی می باشند .

        دروسی را که طلاب تحصیل می نمایند شامل فقه اصول احکام صرف نحو-حدیث معانی بیان و تفسیر فلسفه منطق و تاریخ در سه مقطع می باشد .مقطع مقدماتی سه سال وسطح 4 سال و عالی 3 سال که بعد از پایان دوره عالی و حدیث فارغ التحصیل شده و مراسم دستاربندی آنان همراه مراسم خاص معنوی و روحانی برگزار می گردد لازم به تذکر است که شعبه دارالحفظ حوزه هم دایر بوده و خواهران و برادران در این شعبه مشغول حفظ قرآن مجید ، این کلام آسمانی ، می باشند . به‏خاطر اعتقاد وافر مردم به اسلام و قرآن و علاقه‏ی آنها به حوزه‏ی علمیه بودجه‏ی حوزه از طریق کمک‏های مردمی که به‏صورت زکات صدقات و خیرات می باشد ، تامین می گردد و مردم منطقه‏ی خواف جهت گسترش و نشر فرهنگ قرآنی مخارج حوزه را تامین می نمایند .

        علاوه بر حوزه‏ی علمیه‏ فوق حوزه‏ی علوم دینی سنگان به سرپرستی مولوی شیر محمد مقیمی که در سال 1380 فوت کردند و اکنون به سرپرستی مولوی حبیب اله طاهری دایر است و حوزه‏ی علوم دینی نشتیفان به مدیریت مولوی حفیظ اله طاهری فر و حوزه‏ی علوم دینی خلیل آباد بالاخواف به مدیریت مولوی نوراله فرقانی فعال می باشند .

       لازم به توضیح است ، علاوه بر این روحانیون والا مقام که در گسترش فرهنگ اسلامی و قرآنی منطقه نقش داشته اند روحانیون بزرگوار دیگری هم در گذشته فعال و وجودشان در زمان خود برای مردم منطقه مثمر ثمر بوده است .

       از جمله:مرحوم حاج آخوند ملانعمت اله اقدام،مرحوم جناب حاج آخوند ملا احمد قهستانی،مرحوم جناب آخوند ملامحمد قهستانی، مرحوم حاج  آخوند ملا فیض محمد موحدی مرحوم حاج آخوند ملا نور محمد موحدی  مرحوم حاج آخوند ملاغلامعلی موحدی مرحوم حاج خلیفه عبدالرحمن قادری،مرحوم ملاخواجه صدرالدین احراری که ایشان امامت جمعه شهر خواف را بعهده داشتند ، می توان اشاره نمود ./ 1 نظر / 28 بازدید
بهرام جامی

سلام حمید آقا با اجازه آدرستون رو لینک کردم تو وبلاگم. اولین وبلاگی ک از بچه های خواف دیدم مال شما بود. دمت گرم[گل] به ما هم ی سر بزنین، تازه درست کردمش ، نیاز به مشورت دارم تا کارمبهتر بشه[گل]