سنگان ( یعقوب احراری )

این بخش دارای دو دهستان بستان و پایین خواف و 18 روستا دارای سکنه و 20 آبادی می باشد و در سال 71 بخشداری و در سال 1374 شهر داری رسماً شروع به کار نمود .

 

شرایط اقلیمی بخش سنگان

آب و هوای کویری گرم و خشک ، تابستان گرم و سوزان با باد های موسمی بیست روزه ، زمستان های سرد و خشک ، متوسط بارندگی 150 میلی متر در سال متوسط سرعت باد در این منطقه 50 کیلومتر در ساعت است .

ماکزیمم سرعت درجه حرارت 35 درجه سانتی گراد و مینیمم 11- درجه سانتیگراد ثبت شده است .

 

موقعیت جغرافیایی

سنگان در استان خراسان با مساحت 315 کیلومتر مربع با 123 کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان و با جمعیت بخش 6000 نفر است در مرکزیت طول جغرافیایی 30 درجه و 60 درجه =  و عرض جغرافیایی 30 درجه و 34 درجه =   واقع است وار تفاع متوسط منطقه 1700 متر از سطح دریا می باشد .

 

مراکز علمی و فرهنگی سنگان

سرزمینی که اکنون سنگان نامیده می شود در بیابان های فراموش شده خراسان از سالها مرکز دیانت و علم و فرهنگ بوده است که شرافت ایرانی را حفظ و به اقصی نقاط جهان انتقال داده است به قول « فردیناند یوستی » دانشمندآلمانی که می گوید: شرافت ایرانیان قدیم را باید در پیش پارسیان هندوستان جست . زیرا همین مردان دارالمؤمنین سنگان بودند که در دو مرحله به هندوستان مهاجرت نمودند :

الف)هنگامی که زرتشتیان در سال 18 هجری تاب مقاومت در برابر نیروی قاهر مسلمان را نداشتند .

ب) بعد از اجرای مسئله کشف حجاب عده ای زیاد از اهالی سنگان برای حفظ مفسداتو حریم عفت خانواده به افغانستان و هندوستان مهاجرت نمودند و در آنجا به نام سنگان (سنجان) آبادی را تشکیل دادند .

که سراینده قصه ی سنجان (بهمن کیقباد) بیانگر و اثبات کننده مدعاست .

در حال حاضر یک باب حوزه ی علمیه با 50 طلبه در سنگان مشغول فعالیت زیر نظر استاد جناب مولوی حبیب الله طاهری و دیگر علمای سنگان در زمینه های علوم صرف و نحو ، فقه ، حفظ قرآن مجید می باشد .

مدارس موجود در شهر سنگان

1-                  دبیرستان پسرانه 1واحد

2-                  مدرسه راهنمایی پسرانه 2 واحد

3-                 دبستان پسرانه 4 واحد

4-                دبستان دخترانه 4واحد

5-                دبیرستان دخترانه1 واحد

6-                 مدرسه راهنمایی دخترانه 1 واحد

7-                مدرسه راهنمایی شهید رازقی

8-                مهد کودک یک واحد (بهزیستی )

9-                 هنرستان پسرانه 1 واحد

10-پیش دانشگاهی پسرانه  1 واحد

که تمام این مدارس به جز دو مورد بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در 22 بهمن 57 ساخته شده و مورد بهره برداری قرار گرفته است .

از دیگر مراکز علمی دینی در بخش سنگان حوزه علمیه تعلیم القرآن نشتیفان وهم چنین چند مدرسه در مقاطع مختلف ابتدایی راهنمایی و دبیر ستان که تعداد آنها به 48 واحد آموزشی می رسد که با ساخت و تجهیز همه این مدارس باعث شده جوانان به ویژه دانش آموزان دختر بارغبت تمام به تحصیل ادامه داده و این روند رشد چشمگیر داشته است به طوری که امروزه در تمام روستاهای بخش سنگان افرادی با مدارک فوق دیپلم و لیسانس به چشم می خورد به طوری که امروز به یمن انقلاب اسلامی و استقرار جمهوری اسلامی ایران تمام روستاهای 20 خانوار و عشایر دارای مراکز آموزشی ثابت و سیار می باشند .

 

کشاورزی سنگان و دامداری

کشت دیم که بیشتر به محصولات جو و گندم تعلق دارد ولی دو عامل اصلی مانع رشد کشاورزی و بهره وری از استعداد های طبیعی منطقه گردیده است :

الف-عدم موافقت با حفر چاه عمیق

ب- جلو گیری شدید منابع طبیعی و جنگلبانی از کشت دیم

این عوامل با سایر پدیده های اقلیمی و اجتماعی دست به دست هم داده که هر سال جمعیت فعال به صورت کارگر ساختمانی عازم شهر ها یا در کوره های آجر پزی تن به کار غیر تولیدی مفید با شرایط طاقت فرسا بدهند . که امید است با پیاده شدن آرمان های محرومیت زدایی چاره ای اندییده گردد .

البته در حوزه جغرافیایی سنگان چشمه سار هایی با اندک آبی که جریان دارد با روشی سنتی کشاورزی مرسوم است .

 

محصولات کشاورزی بخش سنگان

گندم ، جو ، پسته ، زیره سبز ، سیر ، پیاز ، تولید و تکثیر نهال کاج ، سرو و گل در حد تولید انبوه بوده و نیاز به برنامه ریزی و توجه خاص کارشناسان مربوطه را دارد.

هر چند که شغل اصلی مردم دامداری و کشاورزی سنتی است اما با درامد بسیار پایین زندگی با سختی می گذرانند وبه لحاظ شوری آب و سختی زمین کشاورزی در این بخش صنعتی شکل نگرفته است و به گونه ای که یک چاه عمیق در بخش وجود ندارد .

 

مشکلات دام

به علت حضور 15 ساله افاغنه و تخریب بی رویه مراتع و عدم برنامه ریزی و تفکیک مراتع و خوشکسالی های متوالی و وزش بادهای موسمی 120 روزه مراتع مناطق فقیر و همه ساله شاهد کاهش جمعیت دامی بخش و افزایش آمار بیکاران در منطقه می باشیم .

 

بزرگترین مشکل بخش سنگان

بی کاری بزرگترین پدیده نمایان و آشکاری است که جوانان بخش با آن دست به گریبانند که با توجه به حضور 15 ساله افاغنه در همجواری با کشور  افغانستان قشر عظیمی از نیرو های کار از بخش وادار به مهاجرت فصلی نموده است و این قشر فعال بر اثر مهاجرت فصلی دچار سر خوردگی و شیفته و شیدایی کاذب شهر گردیده و برای همیشه زادگاه اجدادی شان را ترک می کنند و خود را بدست تقدیری مبهم می سپارند که امید است . 

 

 

مساجد سنگان

در گذر از هر کوچه مسجدی با جذابیت معنوی ویژه ای پشت سر گذاشته می شود که در پنج وقت از اوقات نماز  ، نماز گزارن به راز و نیاز با خداوند منان به جهت ادای بندگی آستان مقدس هر کدام را می روبند ،نماز گزاران هر مسجد اهل سنت حنفی مذهبند که سعی وافر جهت برپایی سنن نبوی و اقامه فریضه الهی در مساجد دارند .

مساجد  عبارتند از:

·        مسجد جامع احناف                              

·        مسجد علی مرتضی (رض)

·        مسجد جامع قدیم سنگان                      

·         مسجد خلفای راشدین (رض)

·        مسجد گنبد                                            

·        مسجد عمر فاروق(رض)

·         مسجدخضر                                          

·        مسجد شیخ یعقوب

·         مسجد النبی (ص)                                

·        مسجد فاطمه زهرا (ص)

·        مسجد بلال (رض                                               

·        مسجد میر سلطان محمود

·        مسجد خلیفه                            

·        مسجد حضرت سلطان

 

/ 0 نظر / 23 بازدید